Mokykla

Išvykus gyventi į užsienį su šeima, visus artimuosius ir draugus labiausiai domina, o kaipgi sekasi vaikams adaptuotis mokykloje. Tačiau vaikai, ypač iki paauglystės, yra geriausiai prisitaikantys individai. Aišku, vaikai palieka savo įprastą aplinką, draugus, su kuriais leisdavo laiką kasdien, tai liūdesio yra, ypač didesniems vaikams, bet nesijaučia, kad tai būtų pasaulio pabaiga, netgi vaikai laukė naujų įspūdžių ir nuotykių. Buvau sužavėta, kaip su vaikais gražiai atsisveikino klasėse Lietuvoje. Godos klasė paskutinę dieną padarė šventę, visi atsinešė užkandžių, mokytoja įteikė dovanų – keletą įrėmintų nuotraukų su mokytoja ir jos draugais bei labai gražiai padarytą knygutę su linkėjimais. Tiesą pasakius, AŠ labiau apsiašarojau pamačiusi tokį gražų atsisveikinimą. Aisčio klasė, nors jis pabuvo tik vieną su puse mėnesio, irgi atsisveikindama įteikė knygą su visų vaikų parašais ir palinkėjo sugrįžti. Nežinau, ar vaikai prisimins visas tas detales, bet tam ir norisi išlaikyti visas dovanas ir priminti vaikams ateity.

Amerikos mokyklą išsirinkome pagal kolegos rekomendacijas. Žinojau, kad svarbiausia turėti nuomos sutartį, kad galėtum pakliūti į mokyklą, dėlto visi amerikiečiai perka arba nuomojasi būstą, kuris būtų prie tos mokyklos, į kurią nori leisti savo vaikus. Dar būdama Lietuvoje paskutinėmis išvykimo dienomis supildžiau visus dokumentus į būsimą vaikų mokyklą: nuomos sutartį, gimimo liudijimus, pasus, įvairias formas apie vaikų anglų kalbos lygį ir tėvų informaciją bei patvirtinimus, kad vaikas yra paskiepytas nuo visų reikalingų ligų! Taip taip, US nepakliūsi į mokyklą, jei neturi reikiamo skiepo arba tiesiog reiks pasiskiepyti ir jokios laisvės šiuo atžvilgiu. Tad teko pasidaryti tarptautinį skiepų pasą vaikams, kuris parodytų, nuo kokių ligų vaikai yra paskiepyti arba prasirgę, kaip vėjaraupiai. Buvau be galo nustebusi, koks paprastas ir greitas procesas, jei turi visus reikalingus dokumentus. Mokykla atsakė iš karto, dokumentų peržiūrėjimas užtruko vos kelias dienas ir mano vaikams buvo priskirtos klasės ir mokytojos. Vaikų mokykla jau net laukė anksčiau nei aš tikėjausi, nes dėl kelionės neturėjau galimybės pasitikrinti darbinio pašto ir suderinti dienos, kada jie pradeda. Tad pirmą dieną (pirmadienį po kelionės) atsidariusi darbinį paštą US radau laišką, kad mano vaikų jau laukta mokykloje, tad suderinome, kad jie pasirodys trečiadienį, kas buvo turbūt geras sprendimas leisti savaitės viduryje, o ne pradžioje, kad būtų laiko apsiprasti ir pailsėti per savaitgalį.

Pirmą dieną nuėjus į mokyklą, mus maloniai pasitiko mokyklos administratorė bei abiejų vaikų mokytojos, kurios pasisveikino ir pakalbėjo su mumis bei nusivedė vaikus į klases, o mes likome pildyti papildomų dokumentų. Kol tai darėme matėme, kaip Godos klasės dvi mergaitės buvo priskirtos aprodyti Godai mokyklą, tad ją vedžiojo po koridorius ir pasakojo, o Goda linksėjo 🙂 Amerikiečiai išsiskiria tuo, kad yra labai oficialiai mandagūs. Nors visi mokykloje turi dėvėti kaukes, nes vaikai nėra dar visi skiepyti nuo covid, ir nesimatė mokytojų šypsenų, bet nuolat girdėjom “We are so exited that Goda and Aistis has joined our school“ (Mes labai džiaugiamės, kad Goda ir Aistis prisijungė prie mūsų mokyklos).

Pati mokykla yra visai kitokia, nei mes įpratę matyti Lietuvoje. Ji vieno aukšto ir užimanti daug ploto. Šioje mokykloje yra įsteigtas darželis bei pradinės klasės nuo pirmos iki penktos (Elementary school). Po to jau eina Middle ir High school, kurios yra atskiruose pastatuose. Mokyklos teritorijoje yra labai didelis žaidimų laukas kieme. O viduje koridoriai su kilimine danga bei papuošti vaikų piešiniais. Mokykla labai tarptautinė, daug vaikų azijiečių ir šiaip iš įvairių pasaulio šalių. Koridoriuje yra pasaulio žemėlapis, kuriame pažymėtos visos šalys, iš kurių yra šios mokyklos moksleivių.

Į mokyklą vaikus galima atvešti mašina arba užregistruoti, kad vaikas būtų paimamas mokyklos autobusu, kuriais tikrai nemažai vaikų važiuoja, autobusai būna pilni. Taip pat didesni vaikai (greičiausiai ketvirtokai ar penktokai) ateina patys pėsčiomis arba su dviračiais. Įdomiausia yra amerikietiškų mokyklų vaikų paleidimo sistema (drop-off). Tai yra sistema, kai tu atvažiuoji su mašina prie mokyklos ir tam tikrose vietose tiesiog išleidi savo vaiką pats neišlipdamas iš mašinos. Man ji visai patinka, nors mano kolegės moterys, turinčios vaikų, labai domėjosi, kaip man, kaip europietei, atrodys ši sistema. Joms ji atrodo nesąmonė, nes susidaro kamščiai, tėvai vieni ant kitų pyksta (ypatingai moterys), jei kas nors užkiša su mašina kitiems ir trukdo eismui, žodžiu, sako, nesusipratimų netrūksta, bet mums kol kas nepasitaikė, nors jovalo tai yra. Rytais truputį būna geriau, nes tarp 7.45 ir 8 ryto vaikas turi atvykti į mokyklą, tai yra 15 minučių tarpas ir tokios didelės grūsties nebūna, tačiau atsiimti vaikų po pamokų visi atvyksta vienu metu ir tada jau tenka grūstis mašinų kamštyje ir pykti ant kitų, kurie užstoja kelią prie pasiėmimo punkto.

Vaikai į mokyklą vėluoti negali, o jei pavėluoja, turi eiti pirma pas administratorę. Pamokos vyksta iki 2.45, išskyrus trečiadienį iki 1.45. Mano vaikams laikas prailgsta ir skundžiasi, kad US jiems reikia ilgiau būti mokykloje, nes Lietuvoje mokykla buvo šalia namų ir prailgintose grupėse jie nepasilikdavo, tad pirmą valandą jau būdavo namie. Tačiau tai turbūt natūralu, kai jie dar ne viską supranta ir su draugais pilnai susišnekėti negali. O šiaip mokykloje jie jaučiasi gerai, visada maloniai laukiami, neskriaudžiami. Su mergaitėmis pastebėjau, kad yra paprasčiau. Jau antrą dieną atvedus Godą į mokyklą, keletą mergaičių iš tolo jau šaukė Godą ir kvietė prisijungti. Su bernais reikalai kiti, jiems nelabai svarbu, kad klasėje yra naujokas. Tai kol Aistis nepradėjo suprasti jų žaidimų taisyklių ir prisijungti pats, tol šiek tiek skundėsi, kad nieks su juo nedraugauja.

Visi vaikai mokykloje gauna šiokius tokius pusryčius, kaip užkandžius, ir pietus. Taip pat gali atsinešti savo užkandžius arba su specialiomis kortelėmis nusipirkti iš valgyklos. Maistas įvairus, buvau įtikinta kolegos, kad maistas sveikas, bet paklausius vaikų, tai pietų sąrašas susideda iš picų (dėl trumpesnės dienos ir picų kiekvieną trečiadienį, tai yra mylimiausia mano vaikų diena), hotdog’ų, chicken nuggets’ų, kažkokių vaikams nelabai skanių mėsos kotletų su uogiene ir kitko. Tačiau nesimato nutukusių vaikų, gal dėl to, kad vaikai čia daug juda, važinėja dviračiais. Būdami mokykloje vaikai kasdien du kartus išeina į lauką, kur gali dūkti vaikų žaidimo aikštelėje arba žaisti kokį sportinį žaidimą laukuose netoli mokyklos. Ir nėra blogo oro, vaikai visada išeina į lauką, nebent tuo metu užeina sniego pūga.

Pamokų tvarkaraščio kaip tokio čia nėra! Pamokos vyksta pagal tai, kaip mokytoja suplanuoja, bet matematika, anglų ir tokios kaip pasaulio pažinimo pamokos yra kasdien. Kiti dalykai būna kas savaitę, pvz muzika, sportas, robotika, dailė ir kiti. Tai yra, kad pvz ši savaitė yra muzikos ir vaikai turi muziką kasdien, kitą savaitę būna kažkoks kitas dalykas ir taip toliau. Namų darbų mažiukams visai beveik neužduota, nebent kokių užduotėlių duoda atostogoms ar ilgesniems savaitgaliams. Aisčiui per žiemos atostogas buvo duotas pluoštelis užduočių su tekstu apie sniego senį, kurį perskaičius reikia atsakyti į tam tikrus klausimus, išmokti atpasakoti, parašyti, kas buvo pradžioje, viduryje, pabaigoje teksto, kokia teksto esmė, taip pat skaičiavimo, nuspalvinimo, žodžių suieškojimo ir kitų nesudėtingų užduotėlių. Aisčio klasė šiuo metu kalba apie tradicijas, tad šį ilgajį savaitgalį (sausio 17 d. yra Martino Liuterio Kingo atminimo diena) davė namie padaryti paprastų užduotėlių iš perskaityto teksto ir parašyti apie savo šeimos tradicijas. Godai namų darbų duoda vieną-porą kartų per savaitę, daugiausia matematikos. Kasdien Godos klasėje vyksta skaitymo ir teksto suvokimo užduotys. Labai įdomu būna pavartyti, kokius tekstus jie skaito. Tekstai įvairiausi nuo gamtos (kaip išnyko vilkai Yellowstone nacionaliniame parke, apie lapų biosintezę ir medžių reikšmę gamtai), istorijos (apie Vašingtono paminklą, pirmąją moterį, kuri iškovojo moterims galimybę dalyvauti maratonuose), geografijos (apie Grendandijos ir Islandijos pavadinimų kilmę ir kodėl jų pavadinimai yra kaip tik priešingi – nors Grenlandijos pavadinimas angliškai reiškia Greenland (žalioji sala), joje yra apie 80% ledynų, tuo tarpu Islandija angliškai vadinasi ledo sala, nors ledynų čia tik 11%) iki kosmoso (kas yra marsaeigis). Taip pat nuo mažens vaikai mokomi politikos ir ekonomikos pagrindų (kas yra kongresas, senatas, kur gaminami pinigai ir pan). Visi skaitiniai ir užduotys yra atspausdinami, vadovėlių nėra, tad ir vaikų kuprinės lengvos.

Labiausiai nustebino mokytojų sugebėjimas susitvarkyti su vaikais, nemokančiais anglų kalbos. Kadangi Goda čia ketvirtokė, jai užduotys sudėtingesnės, bet mokytoja pradžioje Godai užduotis suvesdavo į kompiuterį ir vertėjas jas išversdavo! Tai Goda jau įgudus, jei ko nežino, naudoja vertėją. Pasak mano vaikų, US nelabai aišku, kada baigiasi viena pamoka ir prasideda kita, nėra skambučių tarp pamokų (tik prasidedant ir pasibaigus visoms pamokoms) bei pertraukų, bet vaikai yra laisvesni ir bet kuriuo metu gali užkąsti. Yra laikas, kai kiekvienas vaikas daro vis kitas užduotis, vieni skaito, kito šiaip varto knygeles, kiti dar kažką kitką veikia, bet ta veikla būna surašyta lentoje, tai vaikai žino, kas ką turi daryti, todėl didelio triukšmo klasėse nėra. Kita situacija pietų metu, kai sugūža visos pirmos ar antros klasės į valgyklą. Valgykloje dėl didelio vaikų skaičiaus, šurmulys būna didžiulis, tad valgyklos prižiūrėtojos naudoja mikrofonus 🙂 po pietų visi vaikai išbėga į lauką.

Tik nesenai sužinojau iš vaikų, kad kiekvieną dieną prieš prasidedant pamokoms, visi vaikai atsistoja, pasideda ranką prie širdies ir pasako priesaiką:

“I pledge allegiance to the flag of the United States of America and to the Republic for which it stands, one nation under God, indivisible, with liberty and justice for all“

“Prisiekiu ištikimybę Jungtinių Amerikos Valstijų vėliavai ir Respublikai, kurią ji reprezentuoja, vienai tautai pavaldžiai Dievui, nedalomai bei laisvai ir teisingai visiems“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s