Amerikos problemos

Po šią savaitę sukrėtusio šaudymo pradinėje mokykloje Teksase, kur žuvo 19 vaikų ir 2 suaugę žmonės, nusprendžiau parašyti apie gilias Amerikos problemas. Žinau, kad tai ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kai supykę, nusivylę ir psichiškai nesveiki žmonės sugalvoja panaudoti ginklą prieš kitus nekaltus žmones, bet tai tokia gili Amerikos problema, kad kol kas niekas jos negali išpręsti. Po šio įvykio Bidenas buvo labai piktas, nes tai buvo daugiausia aukų nusinešęs įvykis mokykloje šiais metais, ir pasakė, kad reikia būtinai kažką daryti ir spręsti šitą problemą, tačiau pažiūrėsime, ar Amerikos kongresui ką nors pavyks priimti šiuo klausimu.

Po tokių įvykių saugumo situacija visose mokyklose labai paaštrėja ir į bet kokį menkniekį mokyklos ir policija labai rimtai reaguoja. Taip nutiko ir mūsų mokykloje vakar, kai turėjo vykti pradinės mokyklos penktokų išleistuvės ir mašinų paradas. Planavome dalyvauti, nes mūsų draugų vaikas kaip tik penktokas ir baigia šitą mokyklą, deja, šventė buvo atšaukta dėl pavojaus už mokyklos ribų. Dažniausiai niekas detalių neskelbia, bet mokykla ir policija labai greit reaguoja. Nieko ir nebuvo rimto, bet kraupu gauti automatinį skambutį iš mokyklos, kad visi vaikai “suvaryti“ į mokyklą, mokykla užrakinta, policija dirba ir tiria situaciją dėl padidėjusių saugumo parametrų už mokyklos ribų, bet jūsų vaikai saugūs… Aisčio klasė buvo išėjusi pasivaikščioti į netoliese esantį parką, tai mokytoja papildomai visiems tėvams parašė laiškus, kad visi saugiai grįžo į mokyklą. Žiauru, ar ne?..

Iš to kilo mintis aprašyti didžiausias mano požiūriu Amerikos problemas. Sutinku, kad kiekviena šalis turi savo individualių problemų, tai neišvengiama, tačiau kaip klausė Bidenas “visose šalyse yra psichikos ligonių, bet kodėl tik mūsų šalyje įvyksta tokie įvykiai ir daugiausia mokyklose“?

Ginklai

Ir aš galiu atsakyti Bidenui kodėl, jei jis nežino (o tikrai žino), nes įsigyti ginklą Amerikoje yra labai paprasta. Aš nežinau visų detalių ir aišku tokie kaip mes negalime nusipirkti ginklo, tačiau bet kuris amerikos pilietis ar turintis žalią kortą asmuo gali laisvai nueiti į parduotuvę ir be problemų nusipirkti didelį šautuvą apsigynimui. Turėti teisę apsiginti ir turėti ginklą yra pamatinė Amerikos konstitucijos dalis, todėl jiems yra sunku pakeisti konstituciją, jei ir labai norėtų. Tačiau didžioji dalis amerikiečių net nesutiktų atsisakyti tokios teisės ir respublikonai vis vetuoja pasiūlymus uždrausti tam tikro kalibro ar tam tikrai žmonių grupei ginklus, nes pagrindinis jų motyvas yra, kad ne ginklas kaltas, o žmogus. Ir aš čia kalbu apie didelius ginklus, kuriuos žmonės gali lengvai nusipirkti parduotuvėse ir turėti pas save namie. Tuo tarpu pistoletą gali įsigyti ne kiekvienas ir juos turintys turi eiti nuolatinius patikrinimus, o logika tokia, kad pistoletą galima nešiotis visada ir užsikišti už drabužių ar įsidėti į rankinę, o didelio šautuvo nepasislėpsi, todėl didesni reikalavimai yra pistoletui nei dideliam šautuvui.

Po Teksaso įvykių daug diskutavom darbe su kolegomis, klausiau kolegių, turinčių vaikus, kaip jos išgyvena, tai sakė sunku, neina priprasti ir jos nuolat bijo, tačiau kai paklausi, ar sutiktų, kad būtų uždrausti ginklai didžiąjai žmonių grupei, tai ne. Mano kolegė yra nuomonės, kad ji/jos šeima turi turėti teisę į ginklą namie (aišku, saugiai užrakintą) ir jos pasiūlymas yra, kad reikia mokytojus aprūpinti ginklais mokyklose arba, kad būtų nuolatinė ginkluota apsauga ar policija kiekvienoje mokykloje. Kitas argumentas yra lyginti situaciją su narkotikais, kolegė sako, jei uždrausime narkotikus (o žolė, beje, Kolorade legali), tai žmonės jų vis tiek susiras ir nusipirks nelegaliai, tai su ginklais tas pats – jei uždrausi juos laisvai nusipirkti, amerikiečiai suras būdų įsigyti juodojoje rinkoje, nes jie jau nuo mažens pripratę, kad tėvai turi ginklus ir galimybę apsiginti. Bet atrodo, juk su narkotikais tu tik sau bloga darai, nebent, aišku, platini, o su ginklais gali sužeisti kitus. Keista, ar ne? Ir atrodo, nesuvokiama, bet mano vadovė davė pavyzdį, kad jie, kaip amerikiečiai, nesuvokia, kaip Rusija gali imti ir užpulti laisvą šalį kaip Ukraina ir taip viską niokoti. Mums irgi sunku suvokti, tik kad mes nuo mažens žinome Rusijos grėsmę, o jie žino ginklų grėsmę.

Sveikatos sistema ir motinystės atostogos

Sveikatos sistema amerikoje irgi viena iš problemų. Čia sveikatos sistema nėra nemokama ir viskas priklauso nuo tavo turimo draudimo. Jei neturėsi gero draudimo ir susirgsi rimtomis ligomis, laukia daug išlaidų, o jei neturi, kreditų ir įsiskolinimų. Taip pat gali tapti ir benamiu.

Kitas moterų skaudulys yra motinystės atostogos, kurios yra labai trumpos – apie 4 mėnesius priklausomai nuo darbdavio ir tada suki galvą kur palikti kūdikį (su seneliais, auklėmis ar vesti į dienos priežiūros įstaigas) ar nebedirbti ir prižiūrėti vaikus. Pas mus darbe moterys, turinčios geras pajamas, grįžta į darbus ir veda vaikus į dienos priežiūros įstaigas, o kitos, kurios gaudavo mažesnes pajamas, tiesiog prižiūri vaikus, o kai vaikai paauga užsiima kokia individualia veikla ir labai daug padeda mokyklų veiklose ar kitose įstaigose kaip savanorės. Prieš kelias savaites mokykloje buvo karnavalas, tai labai įprasta, kad mamos (ir dirbančios, ir ne) suburia komitetus ir labai daug prisideda prie švenčių organizavimo, rėmėjų ieškojimo ir t.t.

Teko girdėti, kad daugelis žmonių sveikatos sistemą ir motinystės atostogas įvardina, kaip amerikos problemą, kurią lyg ir bando pagerinti, bet nieko nepadaro.

Nutukimas

Kita problema – nutukimas. Nors Kolorade dar nėra taip blogai, kaip kitose valstijose, bet vis tenka pastebėti. Kai buvome vaikų muziejuje, kol vaikai lakstė ir žaidė, aš stebėjau žmones, tai negalėjau patikėti kiek vaikų tėvų yra nutukusių ir netvarkingų. Toks jausmas, kad jie valgė namie ant sofos ir kaip buvo apsirengę, taip atsistojo ir išėjo iš namų. Sako, kad daugelis amerikiečių neskiria naminių ar išeiginių drabužių bei po namus vaikšto su batais, dėl to patys namai dažniausiai nešvarūs ir netvarkingi, aišku ne visų.

Kartais net baisu žiūrėti į labai nutukusius žmones Amerikoje ir toks jausmas, kad jie visai apie savo sveikatą negalvoja ir neturi jokios valios atsispirti nesveikam maistui ir gėrimams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s