Vietiniai gyventojai

Gal nuvilsiu tuos, kuriems labai įdomu apie dabartinius JAV gyventojus ir jų įvairovę, kuri Amerikoje labai didelė ir kiekvienos valstijos gyventojai skirtingi, tačiau labai sunku daryti kažkokias apibendrinančias išvadas net ir apie Denverio ar Kolorado gyventojus, reikia pragyventi daugiau laiko ir susibendauti su vietiniais. Šis straipsnis bus apie senuosius vietinius gyventojus, kaip mes įpratę vadinti indėnus. Šia tema susidomėjau, kai mano uoli skaitytoja ir kritikė Lina (KŽL – linkėjimai 🙂 ), sureagavo į mano straipsnį apie Teksasą ir pasakojimus apie Indėnų muziejų Vičitoje. Žinojau, kad amerikoje indėnų pavadinimą išstūmė kiti pavadinimai, bet net nesusimąstydama toliau lietuvių kalboje naudojau seną terminą, kol susisgribau, kad gal vadinu nebetinkamai. Ir tikrai suprantu, kad kol Lietuvoje pakeis šį terminą iš visų lietuviškų knygų, Kelmės dvaro muziejaus ekspozicijos, kurioje, kaip tyčia, lankėmės prieš du metus ir indėnų pavadinimas dar ryškiai įsirėžęs atmintin, praeis 20, o gal ir daugiau metų. Tad pradėjau kalbėtis su kolegomis, tikrais amerikiečiai, apie terminologijos pokytį, kada ir kaip tas įvyko. Aišku, tai neįvyko per naktį ir labiausiai įvairios gentys norėtų, kad jas vadintų ne kažkokiu apibendrinančiu terminu, o jų genties pavadinimu. Tačiau JAV yra virš 550 pripažintų, o kiek dar nepripažintų, genčių, o dar yra ir Kanados indėnų gentys. Tad savaime suprantama, reikėjo rasti kitą pavadinimą apibendrinantį visas gentis. Goda mokykloje per socialinius mokslus mokėsi ir vartojo “Native Americans“ (vietiniai amerikos gyventojai) terminą. Tas pats terminas buvo naudojamas ir muziejuje Vičitoje. Bet kitur naudojama tiesiog “Natives“ arba “Indigenous people“ (vietiniai gyventojai).

Pamačiusi mano susidomėjimą, kolegė pasiūlė šiandien nueiti į Kolorado indėnų turgų – 41-ąjį Kolorado indėnų festivalį, kuriame vyko įvairių pasirodymų bei indėnų meno turgus. Kas labiausiai nustebino, kad visgi indėnų terminas ten oficialiai buvo vartojamas ir naudojamas, tad net nustebau ir paklausiau kolegės. Pasirodo, gal ne taip lengva ir paprasta atsikratyti senos terminologijos. Nors oficialiai American Indian, Indian, Native American, arba Native, kitais atvejais Indigenous people yra priimtini ir dažnai naudojami pakaitomis Jungtinėse Valstijose; tačiau vietinės tautos dažnai turi individualių pageidavimų, kaip į juos būtų kreipiamasi.

Supratau viena, kad norint sužinoti, kuris terminas yra geriausias, reikia žiūrėti su kuo bendrauji, o geriausia ir paklausti to asmens ar grupės, kuris terminas jiems labiau priimtinas.

O mugė buvo nuostabi! Pasižiūrėjome gražių vietinių gyventojų šokių, dainų, meno kūrinių ir net pačių didingiausių gyvų erelių.

Advertisement

2 mintys apie “Vietiniai gyventojai”

    1. Linute, aišku, kad neįsižeidžiau, tik rimtai priėmiau tavo komentarą, sunerimau, kad neteisingus žodžius naudoju, tad rimtai pasidomėjau 😀 😀 buvo įdomu pasikalbėti su Meridith ir nueiti į Indėnų meno mugę!

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s